Α1 πόλο ανδρών: Πήραν τα ντέρμπι Απόλλων και Γλυφάδα

Ο Απόλλων Σμύρνης επιβλήθηκε με 9-6 επί του Εθνικού και η Γλυφάδα με 5-4 επί του ΠΑΟΚ στα δύο σημαντικότερα ματς της Α1 πόλο των ανδρών.

Μετά την εύκολη νίκη του Ολυμπιακού επί της Βουλιαγμένης με 12-4, το απόγευμα ακολούθησαν άλλα δύο ντέρμπι για την Α1 πόλο των ανδρών στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής και μόλις τέσσερις ομάδες έκαναν το απόλυτο.

Σε ένα συγκλονιστικό και σκληρό παιχνίδι με κλειστές άμυνες, στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας «Αντ. Δημητρόπουλος» ο ΑΝΟΓ πήρε τελικά τη νίκη στο φινάλε επί του ΠΑΟΚ με 5-4 και χαμογέλασε πλατιά καθώς έκανε το «2 στα 2». Αντίθετα ο Δικέφαλος του Βορρά έμεινε χωρίς βαθμό, μετά και τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών.

Ο ΑΝΟ Γλυφάδας προηγήθηκε με 4-2 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, αλλά ο ΠΑΟΚ μείωσε και ισοφάρισε σε 4-4, στο 3.04 πριν από τη λήξη του αγώνα (με τον Ζάτοβιτς). Με γκολ του Ιπποκράτη Χαλυβόπουλου, όμως, ο ΑΝΟ Γλυφάδας έκανε το τελικό 5-4 (2.36) και πήρε τη νίκη.

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών πέτυχε ο Υδραϊκός. Αυτή τη φορά, μάλιστα, εκτός έδρας. Η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη επικράτησε με ευκολία του ΝΟ Χίου Astra Airlines, στο Ιωνικό κολυμβητήριο του νησιού της μαστίχας με 14-7 για την 2η αγωνιστική.

 

Με ένα εντυπωσιακό τρίτο οκτάλεπτο, όπου κυριάρχησε κατά κράτος, έκανε ένα επί μέρους 4-0 και έχτισε σημαντική διαφορά, ο Απόλλων Σμύρνης πέτυχε μια τεράστια νίκη και μάλιστα εκτός έδρας, επί του Εθνικού Πειραιά με 9-6 και συγκεκριμένα στην τυπική έδρα του τελευταίου στον Άλιμο (λόγω έργων στο κολυμβητήριο Πειραιά), για την 2η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Πολύ καλό ξεκίνημα έχει κάνει ο ΝΟ Χανίων στο νέο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών καθώς κατάφερε να πετύχει το τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια.Η ομάδα του Ηλία Μαχαίρα επιβλήθηκε άνετα με 13-6 του ΟΦΘ και μάλιστα εκτός έδρας, στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης, για την 2η αγωνιστική. Οι Θεσσαλονικείς υπέστησαν τη δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα. Οι Χανιώτες επέβαλαν τον ρυθμό τους από το ξεκίνημα και έχτισαν από νωρίς μια σημαντική διαφορά που την αύξαναν μέχρι το φινάλε.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι το Παλαιό Φάληρο επικράτησε επί του Περιστερίου με 8-6 παίρνοντας το πρώτο του τρίποντο. Οι παίκτες του Λοράντου προηγήθηκαν γρήγορα με 3-1, αλλά το Περιστέρι κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να περάσει μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο χάρη σε δύο γκολ του Άγη Φαναριώτογλου και ένα Κλήμου.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 6-6 και έτσι όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο. Ο Γαρδίκας διαμόρφωσε το 7-6 και ο Τρούλος έκανε το τελικό 8-6 για να δώσει τη νίκη στο Παλαιό Φάληρο.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 4-12

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 1-3, 0-2, 2-4

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Μάριος Κάσδαγλης): Κουρούβανης Δ., Μπάσιτς 1, Τρούλης, Γκιουβέτσης, Κουρούβανης Ν., Γούβης, Αφρουδάκης, Μπούχα 2, Ποντικέας, Καπετανάκης, Τίγκας, Σολανάκης 1, Ανδρεάδης, Χριστοφορίδης, Δήμος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης, Νικολαϊδης 2, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Γούνας 2, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 2, Κάκαρης, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος Α. 1.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΠΑΟΚ 5-4

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 0-0, 2-0, 2-3.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς, Τρας 1, Περόπουλος, Κουτσιαλής, Λεμπέσης, Φωτόπουλος, Γιαννόπουλος 1, Αλβέρτης, Χατζηγούλας 1, Παπασηφάκης, Παπανικολάου 1, Παπούκας, Σαλτέρης, Μπραΐμης, Χαλυβόπουλος Ι. 1.

ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Τζωρτζάτος, Σαρησάββας, Ζάτοβιτς 1, Κόχειλας, Κουλούρης, Βοζίκης, Κεχαλάρης, Καρούντζος 2, Παυλίδης, Σολεϊμάνιπακ 1, Χαραλαμπόπουλος, Μουρατίδης, Μανθογιάννης, Τάτσης, Παπαδομανωλάκης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 6-9

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 1-1, 0-4, 2-1.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Καραμπέτσος, Τζώρτζης, Θαλασσινός, Τεσάνοβιτς 2, Καλαϊτζής, Λιαπάκης 1, Παπαδόγκωνας 1, Καραβιώτης, Φώσκολος 2, Μπεριστιάνος, Ματθαίου, Βαλιανάτος, Σπηλιώπουλος, Πρωτοψάλτης, Ξυλούρης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Κατρουτζανάκης): Γαλανίδης, Ραμίρεζ , Μητρόπουλος 1, Σαρτζετάκης, Μοσκόφ 3, Παπαλουκάς, Παπαδόπουλος Γ. 2, Μαυρωτάς, Παπαγεωργίου 3, Δερμιτζάκης Δ., Γραμματικός, Αλαμάνος, Κουμής, Γιαννουρής, Ξανθόπουλος.

ΝΟ ΧΙΟΥ Astra Airlines – ΥΔΡΑΪΚΟΣ 7-14

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 2-3, 2-3, 2-4.

ΝΟ ΧΙΟΥ Astra Airlines (Μάκης Μικέδης): Γρηγοριάδης, Μιμίδης Στ. 1, Καρακούρος Μ., Τζελάτης, Παππάς, Μιμίδης Μ., Κανδιόγλου 1, Γκίλλας, Σωτηριάνος, Γαβαλάς Σπ. 3, Μπλάζεβιτς 1, Ντούλος 1, Καρακούρος Ι., Κόλλιας, Γδύσης.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Φλέγκας, Καζάζης 1, Μιτελούδης, Κοκκινάκης, Πρέκας 4, Καλαργυρός 1, Μπλάνης 2, Χονδροκούκης, Αργυρόπουλος Κ., Στελλάτος 1, Τσαχιλίδης 1, Ίρβινγκ 4, Μαντής, Ρουμάνης.

ΟΦΘ NEOTEX – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 6-13

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 1-2, 1-4, 2-3.

ΟΦΘ NEOTEX (Τέλης Κορίτσας): Φοροτζίδης Ρ., Δανιήλ, Προσινικλής Π. 1, Αληχανίδης Αβ. 2, Ζαρκαντζάς, Φοροτζίδης Χ., Κίσσας, Αληχανίδης Β., Δημητριάδης, Πισσίας 1, Αντιβαλίδης, Βαχαρέλης 1, Φαρσάρης, Λεμπετλής, Παπαμανωλιουδάκης 1.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Λειψάκης, Τσρβένκο 1, Νάστραν 1, Χατζηκυριακάκης 3, Μπατάκης 3, Βουλγαράκης, Χαριτάκης 1, Μπαριωτάκης 2, Κατσουλάκης, Αγιωργούσης 2, Μαζοκοπάκης, Πολογεώργης.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 8-6

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 0-3, 3-2, 2-0.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Τεό Λοράντος): Κατσαγούνος Δ., Γωνιωτάκης, Γαρδίκας 2, Αλαφραγκής 1, Βιτέλλας, Τοράκης, Τσολακούδης, Ρομπόπουλος 1, Αλεξίου 2, Τρούλος 2, Μητράκος, Κατσαγούνος, Μαλανδράκης.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κώστας Λούδης): Καζάκος, Παπανικολάου Α. 1, Γκαρντιγιάν 1, Σπούνερ, Γερακούδης, Κουκουμάκης, Σκαρπέλης, Φαναριώτογλου 2, Αγκόρτσας, Κλήμος 1, Φωκάς 1, Τσαγκάρης, Δαλμάρας, Λαδάς, Αμπατζής.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΝΟ Χίου – Υδραϊκός 7-14

Εθνικός Πειραιά -Απόλλων Σμύρνης 6-9

ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός 4-12

ΑΝΟ Γλυφάδα -ΠΑΟΚ 5-4

Παλαιό Φάληρο – ΓΣ Περιστερίου 8-6

Όμιλος Φίλων Θαλάσσης – ΝΟ Χανίων 6-13

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Υδραϊκός 6

Ολυμπιακός 6

Γλυφάδα 6

ΝΟ Χανίων 6

Εθνικός 3

Απόλλων Σμύρνης 3

Βουλιαγμένη 3

ΑΟ Παλαιού Φαλήρου 3

Χίος 0

ΓΣ Περιστερίου 0

ΠΑΟΚ 0

ΟΦΘ 0

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (27/10)

Ολυμπιακός – ΑΝΟ Γλυφάδας

Απόλλων Σμύρνης – ΝΟ Βουλιαγμένης

Υδραϊκός – Εθνικός

ΝΟ Χανίων – ΝΟ Χίου Astra Lines

ΓΣ Περιστερίου – ΟΦΘ ΝΕΟΤΕΧ

ΠΑΟΚ – ΑΟ Παλαιού Φαλήρου