Ο Ολυμπιακός έκανε πάρτι στην Γλυφάδα με 82-59

Ο Ολυμπιακός ήταν καταπληκτικός στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας για κορυφαία την Κριστόφερσον, έκανε… πάρτι στην Γλυφάδα, νικώντας τον ΠΑΟ. Ξεκάθαρο φαβορί για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Για την 12η αγωνιστική της Α1 των Γυναικών, η ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού νίκησε την αντίστοιχη του Παναθηναϊκού με σκορ 82-59 στο κλειστό γήπεδο της Γλυφάδας, παραμένοντας μόνη πρώτη και αήττητη στο πρωτάθλημα.

Οι “ερυθρόλευκες” με αυτόν τον τρόπο δύσκολα θα χάσουν το πλεονέκτημα της έδρας ενόψει των τελικών των playoffs. Κορυφαία για τους γηπεδούχους η καταπληκτική Αμερικανίδα σέντερ, Χάλι Κριστόφερσον, που τέλειωσε το ματς με 26 πόντους, όντας ασταμάτητη τόσο κοντά στο καλάθι, όσο και από την περιφέρεια.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο ημίχρονο (36-34), καθώς στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση, επιβάλλοντας στο απόλυτο τον ρυθμό τους στην αναμέτρηση. Κόστισαν στο “τριφύλλι” τα 22 λάθη του, με τον Ολυμπιακό να έχει καλό ποσοστό ευστοχίας (9/20τρ-45%) από την περιφέρεια.

Το ματς

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά ήταν κοντά στο σκορ (7-7), με τον Ολυμπιακό στη συνέχεια να απαντά με ένα 8-0 σερί, έχοντας για πρωταγωνίστρια την εξαιρετική Κριστόφερσον, με τις “ερυθρόλευκες” στο 8′ να προηγούνται με 15-7. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα με 20-13, δείχνοντας ανώτεροι στο παρκέ, με την Κριστόφερσον να έχει πετύχει 10 πόντους.

Ο Ολυμπιακός είχε την διάθεση να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο, επιδιώκοντας το τρανζίσιον, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που προτιμούσε το σετ-παιχνίδι. Στην δεύτερη περίοδο το “τριφύλλι” μπήκε στο ματς πιο δυναμικά και έφερε το σκορ στα ίσα (26-26) στο 16′, με σουτ από την Κυριακοπούλου. Στη συνέχεια, μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πήραν και το προβάδισμα (33-34) με την δραστήρια Άλμπανεζ, αλλά στην εκπνοή του ημιχρόνου η Κριστόφερσον έδειξε την κλάση της, καθώς με εύστοχο τρίποντο έστειλε την ομάδα της στα αποδυτήρια έχοντας κεφάλι στο σκορ (36-34).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο παρκέ. Έπαιξε καλή άμυνα και βρήκε ρυθμό στην επίθεση, βάζοντας μεγάλα σουτ από την περιφέρεια, καταφέρνοντας να φέρει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Το τρίποντο της Σταμάτη διαμόρφωσε το 50-38 στο 26′, με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τις “ερυθρόλευκες” να προηγούνται με σκορ 63-49, με την εξαιρετική Κριστόφερσον να σημειώνει και πάλι μεγάλο τρίποντο στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός… παραδόθηκε στις διαθέσεις του Ολυμπιακού, καθώς οι “ερυθρόλευκες” είχαν κυριαρχήσει στο παρκέ, έχοντα επιβάλλει στο απόλυτο τον ρυθμό τους. Οι Κριστόφερσον και Τζόνσον ήταν ασταμάτητες, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι από την περιφέρεια, με την διαφορά να φτάνει και στο +25 (82-57) ύστερα από “βόμβα” της Μπόμη. Στο τέλος, η ομάδα του Πειραιά πήρε τη νίκη με σκορ 82-59

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 36-34, 63-49, 82-59

Ανά δεκάλεπτο: 20-13, 16-21. 27-15, 19-10

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Γκοτζή 2, Σταμάτη 10, Μπόνη 8, Χατζηνικολάου 2, Καλογήρου, Μπαλτά, Νικολαϊδου, Χαλιβέρα 15, Τζόνσον 19, Κοσμά, Παπαμιχαήλ, Κριστόφερσον 26.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρέκας): Καλέντζου 7, Δανούση, Αυτζή, Αλμπανεζ 18, Κόνιαλη, Λύμουρα , Σλούκα 3, Διέλα 4, Πατεράκη, Παντέλη 1, Ντέλβα 10, Κυριακοπούλου 8.

Δεκάλεπτα: 17-14, 29-31, 39-40, 49-51.

Ιπποκράτης Κω (Παπούλης): Κασάπογλου 10, Πατμίου 2, Γούναρη 3, Σίντι 10 (1), Σβύνου 2, Δρεττάκη 2, Κάμπελ 20.

Τερψιθέα Γλυφάδας (Παπασπυριδάκος): Σύρρα 7 (1), Βλάννη 9 (3), Κρητικοπούλου, Μούλη 10, Αξιοπούλου 11, Σίμονς 14 (1).

ΠΑΟΚ-Νίκη Λευκάδας 72-56

Διαιτητές: Δημάδης, Μελανίδης.

Δεκάλεπτα: 13-7, 30-24, 51-41, 72-56.

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κυρατζή 1 (3ασ., 4κλ.), Τελίδου 8 (1), Ρέντμον 11 (1), Σπανίδου 8 (10 ριμπ.), Σταυρίδου 18 (8 ριμπ., 2 ασ., 1κλ., 1 κοψ.), Κατωπόδη, Ταρπάγκου 2, Κλέμονς 24 (11 ριμπ.), Διαμαντίδου.

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 2 (8 ριμπ.), Αργυρού, Καμπουράκη 5, Γράψα 7 (1), Λογοθέτη, Κρητικού 3 (1), Ψυχογιού 8 (2), Ισκιόγλου 7 (1τρ., 7 ριμπ.), Γκιλ 12 (11 ριμπ., 3κλ.), Κρουκ 12.