Πήρε το πλεονέκτημα ο Θρύλος στο κλειστό της Γλυφάδας

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού επικράτησε με 65-60 της Τζιρόνα, και έκανε το ένα από τα δύο βήματα που απαιτούνται προκειμένου να πάρει την πρόκριση στους “8” του Eurocup. Την ερχόμενη εβδομάδα ο επαναληπτικός στην Ισπανία.

Ο Ολυμπιακός με τη συμπαράσταση του κόσμου του, ο οποίος δεν σταμάτησε λεπτό να είναι ο έκτος παίκτης της ομάδας, πήρε μια ιστορική νίκη και τώρα πηγαίνει στην Ισπανία την ερχόμενη εβδομάδα ώστε να ολοκληρώσει μια ακόμα υπέρβαση.

Ο Θρύλος ξεκίνησε το ματς, με τις Χατζηνικολάου, Άντερσον, Καλτσίδου, Μακόλι και Μάζιτς, με την Κροάτισσα να δίνει τους πρώτους πόντους στην ομάδα της και την Καλτσίδου στη συνέχεια να γράφει το 5-3. Η Μακόλι έκανε το 7-3, για να έρθει μετά η Καλτσίδου να “γράψει” το 9-5. Οι “ερυθρόλευκες” προηγήθηκαν με έξι πόντους, δύο φορές στην πρώτη περίοδο, (11-5 και 13-7) για να φτάσει το ματς στο 15-7 η Μάλτση με όμορφο ντράιβ. Η Ελληνίδα γκαρντ έδωσε “αέρα” 11 πόντων στις γηπεδούχες (18-7), όμως η Τζιρόνα στη συνέχεια κατάφερε να μειώσει, με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να ολοκληρώνεται στο 19-13.

Η δεύτερη περίοδος, ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό, να μην μπορεί να σκοράρει στα πρώτα τρία λεπτά, ωστόσο στη συνέχεια η Μακόλι έκανε το 21-16, για να έρθει και πάλι η Μάλτση να διαμορφώσει το 23-16. ΟΙ Ισπανίδες, έτρεξαν ένα επι μέρους 5-0, ωστόσο οι Νικολοπούλου και Μακόλι το διέκοψαν για να κάνουν το 27-22.

Οι “ερυθρόλευκες” είχαν επιστρέψει για τα καλά στο ματς και ένα δίποντο και πάλι από την Αμερικανίδα σέντερ έφερε τη διαφορά στους 7 πόντους (31-24) με 1 λεπτό και 18 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το σκορ παρέμεινε ίδιο και ο Ολυμπιακός μπήκε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 31-24 στον πρώτο αγώνα με την Τζιρόνα, στο πλαίσιο της φάσης των “16” του Eurocup.

Δεν ήταν καλό το ξεκίνημα των “ερυθρόλευκων” και αυτό έφερε την ισπανική ομάδα στο 33-31 με 6 λεπτά να απομένουν για το τέλος της περιόδου. Ένα ακόμα διάστημα του Θρύλου χωρίς επιθετική άνεση απέφερε το 10-2 επιμέρους της Τζιρόνα, η οποία για πρώτη φορά προσπέρασε με το σκορ στο κλειστό της Γλυφάδας να είναι στο 33-34. Το σερί των φιλοξενούμενων έφτασε στο 10-0 με την Κολχάντο για να κάνει ένα ξέσπασμα ο Θρύλος και με Μακόλι και Χατζηνικολάου (δις) να μειώσει σε 39-40. Η Ρομέο όμως με ένα ακόμα τρίποντο έγραψε το 39-43 (2:13) αλλά απευθείας η Καλτσίδου σκόραρε για το 41-43. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Θρύλο να υπολείπεται 5 πόντων της Τζιρόνα (41-46), 10 αγωνιστικά λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Τα πρώτα δύο λεπτά ήταν βασισμένα στην άμυνα και για τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός πλησίασε στο σκορ με τρίποντο της Μάλτση (47-49) και ισοφάρισε με τη Καλτσίδου έπειτα από ασίστ της πρώτης με 6:30 για τη λήξη του ματς. Οι “ερυθρόλευκες” πάλεψαν στην άμυνα αλλά δύο λάθη στην άλλη πλευρά του παρκέ ήταν αρκετά για δύο δίποντα της Τζιρόνα και για το 49-53.

Και πάλι ο Θρύλος όμως ήταν εκεί και με βολές των Χατζηνικολάου και Καλτσίδου ισοφάρισε σε 53-53 με 4:53 να απομένει. Μάλιστα η Ελληνίδα φόργουορντ “πυροβόλησε” από τα 6,75μ για το προσπέρασμα των “ερυθρόλευκων” με 56-53. Δύο βολές της Ρομέο απαντήθηκαν από τη Μάλτση με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και η Αντερσον σκόραρε για το 60-56 με 1μιση λεπτό για το τέλος. Ξανά από τις βολές η Εβανς έκανε το 60-58 αλλά η Μακόλι με τρίποντο στα 12,9 έγραψε το 63-58 βάζοντας… φωτιά στο κλειστό. Το τέλος ήρθε με ένα αντιαθλητικό φάουλ σε “νεκρό” χρόνο από την Αντερσον με τις δύο βολές της Ρομέο, τις οποίες απάντησε η Μακόλι για το τελικό 65-60.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 31-24, 41-46, 65-60

source: gavros.gr